Årets Matproducent: Surtantens Syrade
SURTANTENS SYRADE, JENNY NEIKELL
Surkål, kimchi, syrad rödbeta. Just nu något av det hetaste på gastronomins himmel, men som så ofta med trender inget nytt. Att mjölksyra grönsaker var våra förfäders sätt att bevara grönsaker under den mörka delen av året. Att det dessutom var både gott, nyttigt och billigt gjorde inte saken sämre.
Folkhälsovetaren Jenny Neikell har alltid varit intresserad av att syra och under namnet Surtantens syrade har hon bidragit till att åter få skåningarna att äta den nyttiga maten.
– Många börjar bli trötta på matfusk och konstiga tillsatser. Mina produkter består ju bara av grönsaker, salt och kryddor. Inget mer. Och det får ta den tid det tar, det går inte att skynda på det, säger hon.
Läs hela artikeln i nya numret av Magasinet Skåne, som finns i butik nu!
Skånes Bästa-juryns motivering:
Kombinationen av traditionellt hantverk och känsla för tidens smaker har tagit vinnarens produkter från det egna köket ut till konsumenterna, och i sin prisbelönta bok förmedlat kunskap och handfasta råd om hur vi alla mår bättre av att fermentera.
Nominerade:
Lämna ett svar