Fredagsintervjun: David Bergström
David Bergström är en av de fotografer som vi på Magasinet Skåne anlitar allra mest.
I denna veckans fredagsintervju avslöjar han sina trick när tiden är knapp, hur det var att fotografera en swingersklubb och var han spelar med sitt punkband i helgen.
Vad har du för bakgrund som fotograf?
– Jag kommer från Öland och jobbade ett par år på Barometern, innan jag flyttade till Stockholm. Genom praktiken på Nordens fotoskola hamnade jag på Aftonbladet och jobbade mycket med deras olika bilagor.
Vilket var det konstigaste uppdraget för Aftonbladet?
– Det jag minns mest är när vi gjorde ett reportage på en swingersklubb. Jag var ganska nervös eftersom man var tvungen att trippa på tå för att överhuvudtaget få komma in. Det var en speciell upplevelse att skildra folk anonymt i den miljön samtidigt som man skulle ta intressanta bilder.
– Sedan flyttade jag till Malmö och började frilansa, fortfarande för Aftonbladet men även för Sydsvenskan och facktidningar som Polistidningen. En dag 2008 ringde Kristina Olsson mig och frågade om jag hade lust att göra ett jobb åt Magasinet Skåne. Jag ser här i arkivet att jag fotograferade Sven Kristiansson till Företagaren. Han jobbade på ett företag i Helsingborg, men tyvärr har jag glömt företagets namn.
Vilket reportage har varit roligast?
– Jag gjorde ett kul ölreportage på mikrobryggerier i Köpenhamn förra vintern. Det gav mig fick inblick i något jag inte hade någon aning om samtidigt som jag träffade roliga människor.
Eftersom jag var reporter minns jag att det var snabba ryck. Vi hann med fem bryggerier på en dag. Hur är det att jobba som fotograf under sådana förhållanden?
– Jag är ganska van vid sådana premisser och har bra tempo från mina uppdrag för dagstidningar. Det handlar framförallt om att lyckas fånga en känsla på varje ställe och av varje människa. Jag försöker locka fram personliga uttryck hos varje person som jag fotograferar för att ge läsaren en känsla av personen och stället.
Vilka uppdrag har du just nu för Magasinet Skåne?
– Jag och Kristina var i Köpenhamn igår och gjorde ett reportage om Vesterbro. Med bilderna försöker jag fånga stämningen i en stadsdel som ju haft väldigt dåligt rykte men som samtidigt blivit trendig. Bilderna ska förmedla en känsla av två världar, helt enkelt.
Vad ska du göra i helgen?
– Jag ska jag spela live med mitt punkband Stel av skräck på klubben Utkanten på Industrigatan i Malmö.
Text: Måns Renntun
Kommentera