Blandat konsthantverk
Annabell Keramik & Butik
Storgatan 19, Simrishamn
Tel 070-920 33 77
www.annabellceramic.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Annabells brukskeramik, som tallrikar, skålar och små fat, har enkla former och vackra glasyrer. Vaserna har fina krackeleringsmönster som vittnar om raku, en tillverkningsmetod som används i Japan sedan 1500-talet. På hyllorna syns även smycken, läderväskor, stickade tröjor, brickor med konsttryck med mera.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
Gittes tygkälla
Gillar man att sy bör man ta sig till Rinkaby. Här finns nämligen Nordens största utbud av tyger. Förutom textil finns det symaskiner, knappar, band, tygmärken, sytråd och andra tillbehör som kan vara bra att ha vid symaskinen.
Solhaga Garden
Nu är plantskolan fullproppad med träd, bärbuskar, häckväxter och perenner. I växthusen finns ett stort utbud av krukväxter, gröna växter och kaktusar för inomhusbruk. Ljung, alunrot, gräs och prydnadskål till utomhuskrukorna.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



