Blandat konsthantverk

Annabell Keramik & Butik

Storgatan 19, Simrishamn
Tel 070-920 33 77
www.annabellceramic.com

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024

Annabell Keramik & Butik

Annabells brukskeramik, som tallrikar, skålar och små fat, har enkla former och vackra glasyrer. Vaserna har fina krackeleringsmönster som vittnar om raku, en tillverkningsmetod som används i Japan sedan 1500-talet. På hyllorna syns även smycken, läderväskor, stickade tröjor, brickor med konsttryck med mera.

Annons:

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Grannt

Från islandströjor till smide. Sju konsthantverkare har gått ihop för att driva den lilla butiken på hörnet i centrala Osby.

Shopping

Färlövs Prästgård

IngMarie van der Burg varvar allmoge och 1700-talsmöbler med mer moderna inslag och visar hur vi kan återbruka och kombinera olika tidsepoker utan att behöva köpa nytt.

Shopping

Villa Gimle Antik

Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.

Annons:

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-8625894638903784" data-ad-slot="9850970710" data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">