Blandat konsthantverk

Annabell Keramik & Butik

Storgatan 19, Simrishamn
Tel 070-920 33 77
www.annabellceramic.com

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024

Annabell Keramik & Butik

Annabells brukskeramik, som tallrikar, skålar och små fat, har enkla former och vackra glasyrer. Vaserna har fina krackeleringsmönster som vittnar om raku, en tillverkningsmetod som används i Japan sedan 1500-talet. På hyllorna syns även smycken, läderväskor, stickade tröjor, brickor med konsttryck med mera.

Annons:

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Tonjes Keramik

Tonje har egen keramikateljé och brännugn. Här finns brukskeramik som muggar, koppar och skålar i flera olika glasyrer och modeller men även skulpturer som exempelvis de små husen som ofta följer med kunderna hem.

Shopping

Ekbergs Man, Woman, Home

Ekbergs är en av Kristianstads allra bästa herrekiperingar och i samma butik finns också ett stort utbud till den kvinnliga garderoben. På ovanvåningen ligger inredningsbutiken med bland annat Sthål Keramik, Pottery Jo och Mateus.

Shopping

Villa Gimle Antik

Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.

Annons:

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-8625894638903784" data-ad-slot="9850970710" data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">