Bland rosor och blomsterängar
Den engelska trädgården
Svabesholms Kungsgård, Kivik
Tel 070-516 75 03
www.denengelskatradgarden.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024

Visningsträdgård, plantskola och butik. Ett perfekt utflyktsmål för trädgårdsälskaren med andra ord. Ett stort utbud av krukor i olika storlekar, engelska rosor och perenner, samt vintagemöbler i engelsk stil, men det bästa av allt är den prunkande trädgården med många olika teman och rum.
Inträde 75 kr. Barn 15 år eller yngre går in gratis.
Annons:
Mer shopping i nordväst
Elins blommor i Boarp
Prunkande hortensior, blommande Mårbacka-pelargoner, silvergrå olivträd. På Elins blommor i Boarp är blommorna lite större än på andra ställen.
Atelier Åhrberg
Är man ute efter personliga smycken med karaktär är guldsmeden Theresa Åhrberg på Krapperup värd ett besök. Utbildad i hemstaden Wien för en av Europas ledande guldsmeder jobbade hon under tio år i Österrike, innan flytten gick till Kullahalvön.
Vikentomater
Gula, orangea, ljusröda, mörkröda och nästan svarta, på Vikentomater kan man välja mellan 80 olika sorter, från Mini Berry till bamsingen Monterosa.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons: