Bland rosor och blomsterängar
Den engelska trädgården
Svabesholms Kungsgård, Kivik
Tel 070-516 75 03
www.denengelskatradgarden.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Visningsträdgård, plantskola och butik. Ett perfekt utflyktsmål för trädgårdsälskaren med andra ord. Ett stort utbud av krukor i olika storlekar, engelska rosor och perenner, samt vintagemöbler i engelsk stil, men det bästa av allt är den prunkande trädgården med många olika teman och rum.
Inträde 75 kr. Barn 15 år eller yngre går in gratis.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Jaktia
På 700 kvadratmeter finns det mesta du behöver till jakten, från vapen och ammunition till kläder, skor, väskor, kepsar, kikare, knivar, myggmedel, jaktradio och pannlampor.
Sandelins C4 Shopping
Behöver man en finkostym, en snygg skjorta eller bara ett par nya byxor – så går man till Sandelins i Kristianstad. Så har det varit sedan butiken öppnade 1895.
By Elle
Emma Lindqvist har öppnat dörrarna till en helt ny livsstilsbutik, By Elle. Inriktningen är kläder och inredning. Klädinköpen görs från Danmark och USA. Bland inredningen finns varumärken som Ernst, Sagaform och Gustav Ovland.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



