Bland rosor och blomsterängar

Den engelska trädgården

Svabesholms Kungsgård, Kivik
Tel 070-516 75 03
www.denengelskatradgarden.se

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024

Den engelska trädgården

Visningsträdgård, plantskola och butik. Ett perfekt utflyktsmål för trädgårdsälskaren med andra ord. Ett stort utbud av krukor i olika storlekar, engelska rosor och perenner, samt vintagemöbler i engelsk stil, men det bästa av allt är den prunkande trädgården med många olika teman och rum.
Inträde 75 kr. Barn 15 år eller yngre går in gratis.

Annons:

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Kaxiga Barn

Susanna Nielsens butik för stora som små barn. Huvudinriktningen är kläder men här finns även leksaker, spel, baktillbehör, inredningsdetaljer till barnrummet och sådant som gör barnkalaset roligare. Letar du efter födelsedags- eller doppresenter hittar du det här.

Shopping

House of Mi

Mitt på Köpmannagatan i Åhus ligger House of Mi som har en fin mix av kläder, inredning och lite växter. Många fina klänningar som passar lika bra till vardag som fest och ett bra sortiment av jeans. Här hittar man även textilier och porslin till det dukade bordet i höst.

Shopping

FCT Köpcenter

På en 7 000 kvadratmeter stor yta huserar Förmedlingscentralen som man kan beskriva som ett Ullared i miniformat.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.

Annons:

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-8625894638903784" data-ad-slot="9850970710" data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">