Inredning och kläder
House of Mi
Köpmannagatan 17, Åhus
Tel 044-24 72 00
FB: House of MI
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Publicerat första gången i Magasinet Skåne #6, 2022
House of Mi
Mitt på Köpmannagatan i Åhus ligger House of Mi som har en fin mix av kläder, inredning och lite växter. Många fina klänningar som passar lika bra till vardag som fest och ett bra sortiment av jeans. Här hittar man även textilier och porslin till det dukade bordet.
Mönstrade textiler från Chamois samt porslin och presenter, mitt i Åhus.
Köp med ett minne från Åhus.
För det dukade bordet.
På tur i Vattenriket
Mäktiga storkar, snyggt skrot och tusentals tyger.
Nordöstra Skåne bjuder på natursköna vyer, rolig shopping och mysiga kaféer.
Villa Gimle Antik
Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på.
Sibbessons
I gårdsbutiken hittar man självklart jordgubbar, hallon och blåbär under säsong men också mathantverk i form av sylt och marmelad som kokas på gården.
Färlövs Prästgård
IngMarie van der Burg varvar allmoge och 1700-talsmöbler med mer moderna inslag och visar hur vi kan återbruka och kombinera olika tidsepoker utan att behöva köpa nytt.
Tonjes Keramik
Tonje har egen keramikateljé och brännugn. Här finns brukskeramik som muggar, koppar och skålar i flera olika glasyrer och modeller men även skulpturer som exempelvis de små husen som ofta följer med kunderna hem.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.




