Antikt och design
Isingers Antik o Diversehandel
Briogatan 1, Osby
FB: Isingers Antik o Diversehandel
av: KRISTINA OLSSON foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #5, 2024
Under många års samlande har Kjell Isinger intresserat sig för konst, svenskt glas och design. Resultatet kan nu ses i hans butik i källaren till Lekoseum där man hittar noga utvalda prylar och möbler till ett rimligt pris. Botanisera bland glas från Kosta Boda och Orrefors, keramik från Jie, porslin från Royal Copenhagen och ett stort utbud av tavlor. Här kan du garanterat göra ett fynd!
Annons:
Mer shopping i sydöstra Skåne
En liten bit av medelhavet
Medelhavsoas med krukor, fat, koppar, tallrikar, skålar och annan inredning till trädgården som de själva designar och låter tillverka i Grekland där de har sin keramikverkstad. Även grekiska delikatesser som olivoljor, kryddor och oliver finns också på hyllorna.
KAOS Konsthantverk
På ett och samma ställe på Svabesholms Kungsgård representeras ett helt gäng konsthantverkare. Från silversmeder och keramiker till konstnärer, träsnidare och sömmerskor.
Ystad Antik & Vintage
Hos Anna Röing finns en blandning av antikt och vintage. Möbler, kläder, glas, porslin, kristall och uppstoppade djur. Anna som brinner för återbruk har flyttat till underbara Per Helsas Gård från 1600-talet.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



