Antikt och design
Isingers Antik o Diversehandel
Briogatan 1, Osby
FB: Isingers Antik o Diversehandel
av: KRISTINA OLSSON foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #5, 2024
Under många års samlande har Kjell Isinger intresserat sig för konst, svenskt glas och design. Resultatet kan nu ses i hans butik i källaren till Lekoseum där man hittar noga utvalda prylar och möbler till ett rimligt pris. Botanisera bland glas från Kosta Boda och Orrefors, keramik från Jie, porslin från Royal Copenhagen och ett stort utbud av tavlor. Här kan du garanterat göra ett fynd!
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Gerdas Te & Kaffehandel
Välj mellan 200 olika teer och ett 50-tal kaffesorter, lägg sedan till några lyxiga praliner så har du den perfekta presenten. Choklad, tekoppar och kannor, kryddor, saft, honung, marmelad och servetter finns också på de välfyllda hyllorna.
Jaktia
På 700 kvadratmeter finns det mesta du behöver till jakten, från vapen och ammunition till kläder, skor, väskor, kepsar, kikare, knivar, myggmedel, jaktradio och pannlampor.
Ekbergs Man, Woman, Home
Ekbergs är en av Kristianstads allra bästa herrekiperingar och i samma butik finns också ett stort utbud till den kvinnliga garderoben. På ovanvåningen ligger inredningsbutiken med bland annat Sthål Keramik, Pottery Jo och Mateus.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



