Skånes svarta guld

Kullaro Form & Inredning

Tommabodavägen 5, Lönsboda
Tel 0479-800 13
www.kullaro.se

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #6, 2023

Kullaro Form & Inredning

Från dagbrottet i Svarta bergen bryts Skånes svarta guld, diabasen, som bildades under gigantiska vulkanutbrott för en miljard år sedan. Diabasen från Skåne är unik och eftertraktad runt om i världen för sin exklusivitet.
Formgivarna Jenni och Andreas Kullaro arbetar tillsammans för att skapa unika föremål när de förädlar den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. De arbetar även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.

Annons:

Mer shopping i nordväst

Shopping

Brilliant & Brands

I stallbyggnaden har Åsa Rönnow och maken Bjarne byggt en personlig butik med deras eget märke Brilliant Cashmere, som produceras av kvinnor i Nepal för att ge dem möjlighet till egen försörjning.

Shopping

Linnebutiken

Hos Linnebutiken har man specialiserat sig på nästan uteslutande linneprodukter. Dukar, servetter, brödpåsar, förkläden, skjortor – listan kan göras lång. Många av produkterna kommer från småskaliga varumärken i Litauen, men man har också en egen kollektion, Linly, med bland annat linneskjortor.

Shopping

Studio J

Hos Jenny Nilsson hittar vi ett fint urval av såväl växter och krukor som vaser, ljusstakar och textilier. Här kan man köpa med sig en bukett blommor, en exklusiv olivolja eller en lyxig handtvål.

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.

Annons:

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-8625894638903784" data-ad-slot="9850970710" data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">