Skånes svarta guld
Kullaro Form & Inredning
Tommabodavägen 5, Lönsboda
Tel 0479-800 13
www.kullaro.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #6, 2023
Kullaro Form & Inredning
Från dagbrottet i Svarta bergen bryts Skånes svarta guld, diabasen, som bildades under gigantiska vulkanutbrott för en miljard år sedan. Diabasen från Skåne är unik och eftertraktad runt om i världen för sin exklusivitet.
Formgivarna Jenni och Andreas Kullaro arbetar tillsammans för att skapa unika föremål när de förädlar den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. De arbetar även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.
Annons:
Mer shopping i sydöstra Skåne
Branteviks Fisk
Förutom olika sorters färsk fisk och skaldjur säljs lax i alla former, rökt tonfisk, makrill och inlagd sill. Varje dag serveras prisvärd lunch.
Österlen choklad
I chokladfabriken i Skåne Tranås kan man se något så ovanligt som tillverkning av choklad. I butiken finns ett stort utbud av olika chokladprodukter som även säljs till restauranger, konditorer och kockar. Här kan man även fika och gå på chokladprovning.
Stiltje
Pamela Moëll är kvinnan bakom butiken Stiltje. Sakta men säkert har hon byggt upp en av Sveriges främsta butiker med unika golv och kakel, i handgjorda material, utvalda från olika delar av världen.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



