Härligt för honungsälskaren

Lillgårdens Bi och Trädgård

Maglasäta, Lillgården, Höör
Tel 070-362 90 41
lillgardens.com

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON

Lillgårdens Bi och Trädgård

Gillar man honung ska man ta sig hit. Vårhonung, sommarhonung, hösthonung eller lindbloms­honung som kommer från den egna biodlingen men också det finaste bivaxet och bivaxdukar. Under säsong finns det egenodlade grönsaker, frukt och bär men också förädlade produkter av det som växer i trädgården. Sylt, gelé, chutney, godis, marmelad, kryddor och senap.

Öppet fredagar 13–18.

Starka smaksättare.

Gult guld.

Fler möten i mitten!

I Skånes mitt hittar man allt från ekologiska råvaror till färgstark inredning, platsbyggda kök och massor av blommor.

Shopping

Flyinge Plantshop

På 4 000 kvadratmeter visas inspirerande vardagsrums- och matrumsmiljöer i olika stilar. Här finns precis allt man behöver för att inreda ett komplett hem, från glas och porslin till lampor, sängar och textilier.

Shopping

Qvesarum

Qvesarum erbjuder ett brett sortiment i traditionell design för såväl hus och hem som trädgård.

Shopping

Malmnäs möbler

I Skartofta har Alexander Malmnäs byggt upp en vacker butik med kvalité som sitt främsta ledord.
Här hittar man bla generösa soffor, vackra tapeter och tyger från klassiska leverantörer som kan sys upp på beställning. Vill man ha hjälp med inredning, så kan Alexander också vara behjälplig med det.

Shopping

Kalk i Hammarlunda

Ingrid Fredricsson är proffs på kalkfärg och berättar hur du ska gå till väga för ett riktigt lyckat resultat. Vill du måla om din husfasad finns det ca 130 kulörer att välja mellan.

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.