Härligt för honungsälskaren

Lillgårdens Bi och Trädgård

Maglasäta, Lillgården, Höör
Tel 070-362 90 41
lillgardens.com

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON

Lillgårdens Bi och Trädgård

Gillar man honung ska man ta sig hit. Vårhonung, sommarhonung, hösthonung eller lindbloms­honung som kommer från den egna biodlingen men också det finaste bivaxet och bivaxdukar. Under säsong finns det egenodlade grönsaker, frukt och bär men också förädlade produkter av det som växer i trädgården. Sylt, gelé, chutney, godis, marmelad, kryddor och senap.

Öppet fredagar 13–18.

Starka smaksättare.

Gult guld.

Fler möten i mitten!

I Skånes mitt hittar man allt från ekologiska råvaror till färgstark inredning, platsbyggda kök och massor av blommor.

Shopping

Gårdsbutiken på Gröneröd

Shopping i lantlig idyll. Ulrika Gårdslyckes inredningsbutik innehåller även ett litet kafé. Hennes personliga urval består av såväl kläder som väskor, smycken och inredning.

Shopping

Slottsmagolian Övedskloster

I en miljö som går så långt tillbaka som 900 år driver systrarna Rebecca och Annika Steen en verksamhet som kombinerar inredning och konst med krukor, blommor i säsong, kryddor, perenner, träd och rosor.

Shopping

Malmnäs möbler

I Skartofta har Alexander Malmnäs byggt upp en vacker butik med kvalité som sitt främsta ledord.
Här hittar man bla generösa soffor, vackra tapeter och tyger från klassiska leverantörer som kan sys upp på beställning. Vill man ha hjälp med inredning, så kan Alexander också vara behjälplig med det.

Shopping

Knutstorps butik

Att Ida Wachtmeister är förtjust i färg går inte att ta miste på. Det personliga urvalet består av franska glasljusstakar, charmiga tygservetter, dricksglas, välsmakande olivoljor och salt- och pepparkar.

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.