Härligt för honungsälskaren
Lillgårdens Bi och Trädgård
Maglasäta, Lillgården, Höör
Tel 070-362 90 41
lillgardens.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Lillgårdens Bi och Trädgård
Gillar man honung ska man ta sig hit. Vårhonung, sommarhonung, hösthonung eller lindblomshonung som kommer från den egna biodlingen men också det finaste bivaxet och bivaxdukar. Under säsong finns det egenodlade grönsaker, frukt och bär men också förädlade produkter av det som växer i trädgården. Sylt, gelé, chutney, godis, marmelad, kryddor och senap.
Öppet fredagar 13–18.
Starka smaksättare.
Gult guld.
Fler möten i mitten!
I Skånes mitt hittar man allt från ekologiska råvaror till färgstark inredning, platsbyggda kök och massor av blommor.
Slottsmagolian Övedskloster
I en miljö som går så långt tillbaka som 900 år driver systrarna Rebecca och Annika Steen en verksamhet som kombinerar inredning och konst med krukor, blommor i säsong, kryddor, perenner, träd och rosor.
Kaptensgården i Harlösa
Går du i köksrenoveringstankar? Då ska du åka till Harlösa och göra ett besök, här har man nämligen ritat platsbyggda kök i ett halvt sekel till såväl slott och gårdar som lägenheter och villor.
Skogslidens gårdsbutik
Mysigt kafé under eken med allt från belgiska våfflor till hembakta kakor. Nytt för i år är en egen glasseria med 50 olika sorters glass.
Knutstorps butik
Att Ida Wachtmeister är förtjust i färg går inte att ta miste på. Det personliga urvalet består av franska glasljusstakar, charmiga tygservetter, dricksglas, välsmakande olivoljor och salt- och pepparkar.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.




