Annas blommande butik

Madame Plantier

Böketoftavägen 3, Kågeröd
Tel 0418-808 13
FB: madameplantier

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON

Madame Plantier

Anna Sellgren i Kågeröd har en härlig blandning av annorlunda krukväxter, örter, snittblommor, krukor, vaser, urnor och textilier.
Även örter, olivträd och blommiga krukväxter till balkongen eller terrassen.

Fler möten i mitten!

I Skånes mitt hittar man allt från ekologiska råvaror till färgstark inredning, platsbyggda kök och massor av blommor.

Shopping

Lillgårdens Bi och Trädgård

Gillar man honung ska man ta sig hit. Vårhonung, sommarhonung, hösthonung eller lindbloms­ honung som kommer från den egna biodlingen men också det finaste bivaxet och bivaxdukar.

Shopping

Trulstorp 106 upplevelser

Det känns som om man klivit in i ett jättelikt rekvisitaförråd för filmproduktion. Art déco blandas med industridesign, Disneyfigurer i plast, manshöga legogubbar, karusellhästar och skyltdockor.

Shopping

Kaptens­gården i Harlösa

Går du i köksrenoveringstankar? Då ska du åka till Harlösa och göra ett besök, här har man nämligen ritat platsbyggda kök i ett halvt sekel till såväl slott och gårdar som lägenheter och villor.

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.