Vintage och motorcyklar
Norrvalla Vintage & Antik
Storgatan 39, Smedstorp
Tel 073-576 68 44
www.norrvalla.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Den som vill titta på vintageinredning och motorcyklar slår två flugor i en smäll. Här finns nämligen båda. I butiken en trappa upp finns lampor, porslin, skulpturer, möbler, glas och konst, sakerna som säljs har en egen personlighet eller twist.
I det gamla garaget ligger Royal Enfield motorcykelbutik med såväl motorcyklar som reservdelar, kläder och läderväskor.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Bondens Skafferi Butik & Krog
Bondens Skafferi i Åhus har en sex meter manuell delikatessdisk som innehåller ost, chark, nöt- och griskött, lamm och fågel.
By Elle
Emma Lindqvist har öppnat dörrarna till en helt ny livsstilsbutik, By Elle. Inriktningen är kläder och inredning. Klädinköpen görs från Danmark och USA. Bland inredningen finns varumärken som Ernst, Sagaform och Gustav Ovland.
Jaktia
På 700 kvadratmeter finns det mesta du behöver till jakten, från vapen och ammunition till kläder, skor, väskor, kepsar, kikare, knivar, myggmedel, jaktradio och pannlampor.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



