Vintage och motorcyklar
Norrvalla Vintage & Antik
Storgatan 39, Smedstorp
Tel 073-576 68 44
www.norrvalla.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Den som vill titta på vintageinredning och motorcyklar slår två flugor i en smäll. Här finns nämligen båda. I butiken en trappa upp finns lampor, porslin, skulpturer, möbler, glas och konst, sakerna som säljs har en egen personlighet eller twist.
I det gamla garaget ligger Royal Enfield motorcykelbutik med såväl motorcyklar som reservdelar, kläder och läderväskor.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
House of Mi
Mitt på Köpmannagatan i Åhus ligger House of Mi som har en fin mix av kläder, inredning och lite växter. Många fina klänningar som passar lika bra till vardag som fest och ett bra sortiment av jeans. Här hittar man även textilier och porslin till det dukade bordet i höst.
Rolfssons diversehandel
Lotta Rolfssons butik i Fjälkinge blandar hon gammalt med nytt. Hon köper in gamla skåp och porslin från loppisar i Frankrike och säljer vackra kalkfärger till såväl väggar som möbler men också porslinsknoppar, köksredskap i trä plus Mailegs ursöta leksaker.
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



