Vintage och motorcyklar
Norrvalla Vintage & Antik
Storgatan 39, Smedstorp
Tel 073-576 68 44
www.norrvalla.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Den som vill titta på vintageinredning och motorcyklar slår två flugor i en smäll. Här finns nämligen båda. I butiken en trappa upp finns lampor, porslin, skulpturer, möbler, glas och konst, sakerna som säljs har en egen personlighet eller twist.
I det gamla garaget ligger Royal Enfield motorcykelbutik med såväl motorcyklar som reservdelar, kläder och läderväskor.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Anna i Emmislöv (fd Biocare)
Att få handla kläder i lugn och ro och med bra service är det många som uppskattar och hos Annas Biocare i Emmislöv finns alla möjligheter.
Ellos Home
Mitt i köpcentrumet ligger Ellos Homes inredningsbutik. Här finns utvalda guldkorn som mjuka linnetextilier, mycket fint till bädd och bad, lampor, mattor och inredningsdetaljer som lockar till en mysig höst hemma.
Hemmets lilla hörna
Här hittar man allt till hemmet – utom just möbler. Här finns Ernsts kollektion, fårskinn från Skinnwille, porslin från Bruka Design, köksattiraljer från Orrefors och textilier.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



