Vintage och motorcyklar
Norrvalla Vintage & Antik
Storgatan 39, Smedstorp
Tel 073-576 68 44
www.norrvalla.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Den som vill titta på vintageinredning och motorcyklar slår två flugor i en smäll. Här finns nämligen båda. I butiken en trappa upp finns lampor, porslin, skulpturer, möbler, glas och konst, sakerna som säljs har en egen personlighet eller twist.
I det gamla garaget ligger Royal Enfield motorcykelbutik med såväl motorcyklar som reservdelar, kläder och läderväskor.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
Kaxiga Barn
Susanna Nielsens butik för stora som små barn. Huvudinriktningen är kläder men här finns även leksaker, spel, baktillbehör, inredningsdetaljer till barnrummet och sådant som gör barnkalaset roligare. Letar du efter födelsedags- eller doppresenter hittar du det här.
Sandelins C4 Shopping
Behöver man en finkostym, en snygg skjorta eller bara ett par nya byxor – så går man till Sandelins i Kristianstad. Så har det varit sedan butiken öppnade 1895.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



