Vintage och motorcyklar
Norrvalla Vintage & Antik
Storgatan 39, Smedstorp
Tel 073-576 68 44
www.norrvalla.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2024
Den som vill titta på vintageinredning och motorcyklar slår två flugor i en smäll. Här finns nämligen båda. I butiken en trappa upp finns lampor, porslin, skulpturer, möbler, glas och konst, sakerna som säljs har en egen personlighet eller twist.
I det gamla garaget ligger Royal Enfield motorcykelbutik med såväl motorcyklar som reservdelar, kläder och läderväskor.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Runes Antik och Diversehandel
Det vissa kanske tycker är skräp kan bli en annorlunda inredningsdetalj. Här finns allt från gamla vagnshjul till gjutformar, zinkspannar, fordonsdelar och rostiga hästskor.
Färlövs Prästgård
IngMarie van der Burg varvar allmoge och 1700-talsmöbler med mer moderna inslag och visar hur vi kan återbruka och kombinera olika tidsepoker utan att behöva köpa nytt.
Kullaro Form & Inredning
Formgivarna Kullaro arbetar för att skapa unika föremål när de förädlar diabasen, den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. Även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



