Livets goda på udden
Vackra blommor och ting på udden
Smyge strandväg 10, Smygehamn
073-584 03 06
www.vackrablommorochtingpaudden.se
av: KRISTINA OLSSON foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #3, 2024
Vackra blommor och ting på udden
Floristerna Evelyne Zsekits och Pernilla Johansson ville inte bara jobba med blommor, de ville kombinera allt livets goda.
I butiken intill stranden i Smygehuk kombineras snittblommor, buketter och växter i färgkoordinerade tableauer med ljusstakar, vaser och inredning.
Även ett stort utbud av damkläder från Cat & Co, Soulful fashion och Reunion, och numera också det danska barnklädesmärket Wheat.
Evelyne Zsekits binder buketter på beställning.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Villa Gimle Antik
Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på.
By Elle
Emma Lindqvist har öppnat dörrarna till en helt ny livsstilsbutik, By Elle. Inriktningen är kläder och inredning. Klädinköpen görs från Danmark och USA. Bland inredningen finns varumärken som Ernst, Sagaform och Gustav Ovland.
Bondens Skafferi Butik & Krog
Bondens Skafferi i Åhus har en sex meter manuell delikatessdisk som innehåller ost, chark, nöt- och griskött, lamm och fågel.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



