Skandinavien möter Italien i Lund
Zimmerdahl Antiques & Design
Kraftstorg 2, Lund
Tel 070-811 81 41
www.scandinaviantimeless.design
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #1, 2024
Zimmerdahl Antiques & Design
I början på november 2023 slog Fredrik Zimmerdahl upp portarna för det nya galleriet i en av Lunds vackraste butikslokaler. Endast 30 meter från den ikoniska hovjuveleraren och silversmeden Wiwen Nilssons forna butik.
En av Zimmerdahls absoluta favoritdesigners är just Wiwen Nilsson och han har över 200 av hans alster i butiken. Bland skandinaviska designklassiker som Arne Jacobsens Äggetfåtölj finns italienska pärlor i mer lekfull design, som bordet av Aldo Tura och paraplystället från Piero Fornasetti.
Zimmerdahl har en unik förmåga att handplocka originella och intressanta konstföremål från 1900-talet i en modern mix.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Jaktia
På 700 kvadratmeter finns det mesta du behöver till jakten, från vapen och ammunition till kläder, skor, väskor, kepsar, kikare, knivar, myggmedel, jaktradio och pannlampor.
By Elle
Emma Lindqvist har öppnat dörrarna till en helt ny livsstilsbutik, By Elle. Inriktningen är kläder och inredning. Klädinköpen görs från Danmark och USA. Bland inredningen finns varumärken som Ernst, Sagaform och Gustav Ovland.
Rolfssons diversehandel
Lotta Rolfssons butik i Fjälkinge blandar hon gammalt med nytt. Hon köper in gamla skåp och porslin från loppisar i Frankrike och säljer vackra kalkfärger till såväl väggar som möbler men också porslinsknoppar, köksredskap i trä plus Mailegs ursöta leksaker.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



