Saluhall i sommar
Butikerna på gården
Sönnertorpsvägen 111, Båstad
Tel 0431-36 00 39
www.bpg.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023
Butikerna på gården
I den välfyllda gårdsbutiken finns delikatesser från såväl Bjäre som världen. Ost, chark,marmelader, pasta, grönsaker, gåslever, olivolja, choklad och mycket mer.
Under samma tak ligger en klädesbutik för både honom och henne. I saluhallen bredvid butiken bjuds lokala matproducenter in i sommar, och det hålls ost- och vinprovningar i höst.
Anna-Karin öppnar upp saluhallen för säsongen.
Mer shopping i sydöstra Skåne
Monica Persdotter Keramik & Form
Hos prisbelönta keramikern Monica Persdotter varvas enkla, vackra bruksföremål som skålar, fat, tekannor och koppar med unikat – unika objekt som är ringlade och kavlade, tidlösa tekniker som använts i århundraden.
Apotekarns
Hos Carolina Hodaneks lyser de egendesignade mosaikborden i vackra färgkombinationer upp i orangeriet. Inne i butiken hittar vi ett färgglatt och kreativt urval av såväl möbler och keramik som inredningsdetaljer och kläder.
Iris
Hos Iris i Ystad finns mest vintageprylar från 1960- och 1970-talet som kläder, skor, leksaker, tavlor, keramik, böcker, lampor och smycken, men också hennes egendesignade prints ”Ystad by the sea”.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.



