Nostalgi och antikt
Villa Gimle Antik
Allarpsvägen 12, Arkelstorp
Tel 0708-99 14 66
www.villagimleantik.se
av: KRISTINA OLSSON foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat #6, 2025
Villa Gimle Antik
Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på. Även filmisar, figuriner, pepparkaksformar, gamla kokböcker och emaljskyltar finns i de spännande gömmorna.
Öppet lör–sön 11–15
Allmogehörnan.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
Kuddar & Knoppar
Mitt ute på landet ligger en riktig pärla med ett fint sortiment. Fina klänningar, koftor och väskor, eller varför inte fixa till trappan med en ny kruka från Bergs Potter. Det är också en perfekt presentbutik som även har färska snittblommor och buketter.
Kullaro Form & Inredning
Formgivarna Kullaro arbetar för att skapa unika föremål när de förädlar diabasen, den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. Även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



