Dansk design för vardag och fest

Chic o chic

Stortorget 2, Lund
Tel 046-13 64 10
www.chicochic.se

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #1, 2025

Chic o chic

Hos Susanne Jeppesen hittar du det allra bästa urvalet av danskt mode. Bland varumärkena finns Fransa, Ib Laursen, Claire, Cosy Living of Copenhagen, Rosamunde, Gustav Denmark och Leveté room. Här finns även barnkläder, väskor, schalar och smycken.

Annons:

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Kuddar & Knoppar

Mitt ute på landet ligger en riktig pärla med ett fint sortiment. Fina klänningar, koftor och väskor, eller varför inte fixa till trappan med en ny kruka från Bergs Potter. Det är också en perfekt presentbutik som även har färska snittblommor och buketter.

Shopping

PP&Co

I Åhus hamn ligger PP&Co som erbjuder ett omsorgsfullt utvalt sortiment av kläder, skor, väskor och parfymer.

Shopping

Solhaga Garden

Nu är plantskolan fullproppad med träd, bärbuskar, häckväxter och perenner. I växthusen finns ett stort utbud av krukväxter, gröna växter och kaktusar för inomhusbruk. Ljung, alunrot, gräs och prydnadskål till utomhuskrukorna.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.

Annons:

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-8625894638903784" data-ad-slot="9850970710" data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">