Perfekta presenter
Gerdas Te & Kaffehandel
Fundationsvägen 17, Kristianstad
Tel: 0480-138 44
www.gerdaste.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Publicerat första gången i Magasinet Skåne #6, 2022

Gerdas Te & Kaffehandel
Välj mellan 200 olika teer och ett 50-tal kaffesorter, lägg sedan till några lyxiga praliner så har du den perfekta presenten.
Choklad, tekoppar och kannor, kryddor, saft, honung, marmelad och servetter finns också på de välfyllda hyllorna.
Det mest sålda teet är jordgubb och bubbel och bland kaffet smaken Irish Cream.

Konstverk i choklad.

Stort utbud av kaffebönor.
På tur i Vattenriket
Mäktiga storkar, snyggt skrot och tusentals tyger.
Nordöstra Skåne bjuder på natursköna vyer, rolig shopping och mysiga kaféer.
Runes Antik och Diversehandel
Det vissa kanske tycker är skräp kan bli en annorlunda inredningsdetalj. Här finns allt från gamla vagnshjul till gjutformar, zinkspannar, fordonsdelar och rostiga hästskor.
Äspets rökeri
Äspets rökeri har många storsäljare i fiskdisken. Högst upp på listan kommer dock den varmrökta laxen i flera olika smaker. Här finns även kallrökt lax, rökt ål, röding, räkor och makrill och Christiansøpigens välkända sillinläggningar.
Sandelins C4 Shopping
Behöver man en finkostym, en snygg skjorta eller bara ett par nya byxor – så går man till Sandelins i Kristianstad. Så har det varit sedan butiken öppnade 1895.
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.