Retro och antikt
Fyndet i Ängelholm
Industrigatan 6, Ängelholm
Tel 0431-169 43
fyndetangelholm.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023
Fyndet i Ängelholm
På Fyndet är det ordning och reda bland pinalerna. Inget loppiskaos här inte. Retromöbler i teak blandas med små fina stilleben, böcker, porslin, skåp, bord och stolar och mycket mer.
Ett perfekt ställe för sakletaren.
Ralf Ryberg med ett par porslinsbjörnar.
Ett teakbord, en sammetssoffa, en blommig porslinshund och en gitarr är några av dagens fynd.
Mer shopping i nordöstra Skåne
Ellos Home
Mitt i köpcentrumet ligger Ellos Homes inredningsbutik. Här finns utvalda guldkorn som mjuka linnetextilier, mycket fint till bädd och bad, lampor, mattor och inredningsdetaljer som lockar till en mysig höst hemma.
Kullaro Form & Inredning
Formgivarna Kullaro arbetar för att skapa unika föremål när de förädlar diabasen, den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. Även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.
Rolfssons diversehandel
Lotta Rolfssons butik i Fjälkinge blandar hon gammalt med nytt. Hon köper in gamla skåp och porslin från loppisar i Frankrike och säljer vackra kalkfärger till såväl väggar som möbler men också porslinsknoppar, köksredskap i trä plus Mailegs ursöta leksaker.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.



