Retro och antikt
Fyndet i Ängelholm
Industrigatan 6, Ängelholm
Tel 0431-169 43
fyndetangelholm.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023
Fyndet i Ängelholm
På Fyndet är det ordning och reda bland pinalerna. Inget loppiskaos här inte. Retromöbler i teak blandas med små fina stilleben, böcker, porslin, skåp, bord och stolar och mycket mer.
Ett perfekt ställe för sakletaren.
Ralf Ryberg med ett par porslinsbjörnar.
Ett teakbord, en sammetssoffa, en blommig porslinshund och en gitarr är några av dagens fynd.
Mer shopping i nordöstra Skåne
FCT Köpcenter
På en 7 000 kvadratmeter stor yta huserar Förmedlingscentralen som man kan beskriva som ett Ullared i miniformat.
Ekbergs Man, Woman, Home
Ekbergs är en av Kristianstads allra bästa herrekiperingar och i samma butik finns också ett stort utbud till den kvinnliga garderoben. På ovanvåningen ligger inredningsbutiken med bland annat Sthål Keramik, Pottery Jo och Mateus.
Ellos Home
Mitt i köpcentrumet ligger Ellos Homes inredningsbutik. Här finns utvalda guldkorn som mjuka linnetextilier, mycket fint till bädd och bad, lampor, mattor och inredningsdetaljer som lockar till en mysig höst hemma.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.



