Retro och antikt
Fyndet i Ängelholm
Industrigatan 6, Ängelholm
Tel 0431-169 43
fyndetangelholm.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023
Fyndet i Ängelholm
På Fyndet är det ordning och reda bland pinalerna. Inget loppiskaos här inte. Retromöbler i teak blandas med små fina stilleben, böcker, porslin, skåp, bord och stolar och mycket mer.
Ett perfekt ställe för sakletaren.
Ralf Ryberg med ett par porslinsbjörnar.
Ett teakbord, en sammetssoffa, en blommig porslinshund och en gitarr är några av dagens fynd.
Mer shopping i nordöstra Skåne
House of Mi
Mitt på Köpmannagatan i Åhus ligger House of Mi som har en fin mix av kläder, inredning och lite växter. Många fina klänningar som passar lika bra till vardag som fest och ett bra sortiment av jeans. Här hittar man även textilier och porslin till det dukade bordet i höst.
Hemmets lilla hörna
Här hittar man allt till hemmet – utom just möbler. Här finns Ernsts kollektion, fårskinn från Skinnwille, porslin från Bruka Design, köksattiraljer från Orrefors och textilier.
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.



