Retro och antikt
Fyndet i Ängelholm
Industrigatan 6, Ängelholm
Tel 0431-169 43
fyndetangelholm.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023
Fyndet i Ängelholm
På Fyndet är det ordning och reda bland pinalerna. Inget loppiskaos här inte. Retromöbler i teak blandas med små fina stilleben, böcker, porslin, skåp, bord och stolar och mycket mer.
Ett perfekt ställe för sakletaren.
Ralf Ryberg med ett par porslinsbjörnar.
Ett teakbord, en sammetssoffa, en blommig porslinshund och en gitarr är några av dagens fynd.
Mer shopping i nordöstra Skåne
Gittes tygkälla
Gillar man att sy bör man ta sig till Rinkaby. Här finns nämligen Nordens största utbud av tyger. Förutom textil finns det symaskiner, knappar, band, tygmärken, sytråd och andra tillbehör som kan vara bra att ha vid symaskinen.
Villa Gimle Antik
Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på.
Sibbessons
I gårdsbutiken hittar man självklart jordgubbar, hallon och blåbär under säsong men också mathantverk i form av sylt och marmelad som kokas på gården.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.



