Retro och antikt
Fyndet i Ängelholm
Industrigatan 6, Ängelholm
Tel 0431-169 43
fyndetangelholm.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023

Fyndet i Ängelholm
På Fyndet är det ordning och reda bland pinalerna. Inget loppiskaos här inte. Retromöbler i teak blandas med små fina stilleben, böcker, porslin, skåp, bord och stolar och mycket mer.
Ett perfekt ställe för sakletaren.

Ralf Ryberg med ett par porslinsbjörnar.

Ett teakbord, en sammetssoffa, en blommig porslinshund och en gitarr är några av dagens fynd.
Mer shopping i sydvästra Skåne
Classicum Växthus
Mellan Malmö och Lund ligger Classicum Växthus som har blivit ett populärt besöksmål. I den inspirerande visningsträdgården kan man gå runt och titta på växthus, orangerier, glasade paviljonger och uterum.
Juvelerare Hugo Nilsson
Butiken drivs av samma familj som startade 1927. Här finns smycken från danska Ole Lynggaard Copenhagen, Georg Jensen och Dulong men också Orrling Jewellery i svensk design.
Boutique Lotta Jewellery
Med inspiration från de djupa skogarna och naturen skapar guldsmed Lotta Djossou unika smycken i olika material som guld och brons med ädelstenar som safirer, diamanter, kalcedon och labradorit.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.