Ädla metaller i nordisk design
Juvelerare Hugo Nilsson
Södra Tullgatan 2, Malmö
040-12 65 92
FB: juvelerarehugonilsson
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #1, 2024
Juvelerare Hugo Nilsson
År 1927 startade guldsmeden Hugo Nilsson sin verksamhet och i dag drivs företaget fortfarande av familjen. I butiken finns smycken från danska Ole Lynggaard Copenhagen, Georg Jensen och Dulong men också Orrling Jewellery i svensk design.
Annons:
Mer shopping i nordöstra Skåne
Kullaro Form & Inredning
Formgivarna Kullaro arbetar för att skapa unika föremål när de förädlar diabasen, den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. Även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.
Ekbergs Man, Woman, Home
Ekbergs är en av Kristianstads allra bästa herrekiperingar och i samma butik finns också ett stort utbud till den kvinnliga garderoben. På ovanvåningen ligger inredningsbutiken med bland annat Sthål Keramik, Pottery Jo och Mateus.
Sibbessons
I gårdsbutiken hittar man självklart jordgubbar, hallon och blåbär under säsong men också mathantverk i form av sylt och marmelad som kokas på gården.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



