Klassiska svenska möbler

K.A. ROOS

Domstensvägen 49, Domsten
Tel 042-15 01 25
www.karoos.se

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023

K.A. ROOS

Sedan 1966 har familjeföretaget designat och tillverkat egna möbler till återförsäljare runt om i världen.

I butiken i Domsten finns en blandning av det egna sortimentet och inredning från världens alla hörn.
Missa inte tavlorna av skånska konstnären Therese Garbov.

Bord i egen design.

Tavla av Therese Garbov.

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Kullaro Form & Inredning

Formgivarna Kullaro arbetar för att skapa unika föremål när de förädlar diabasen, den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. Även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.

Shopping

Isingers Antik o Diversehandel

Kjell Isinger intresserar sig för konst, svenskt glas och design. Resultatet kan nu ses i hans butik i källaren till Lekoseum där man hittar noga utvalda prylar och möbler till ett rimligt pris.

Shopping

Ellos Home

Mitt i köpcentrumet ligger Ellos Homes inredningsbutik. Här finns utvalda guldkorn som mjuka linnetextilier, mycket fint till bädd och bad, lampor, mattor och inredningsdetaljer som lockar till en mysig höst hemma.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.