Klassiska svenska möbler

K.A. ROOS

Domstensvägen 49, Domsten
Tel 042-15 01 25
www.karoos.se

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023

K.A. ROOS

Sedan 1966 har familjeföretaget designat och tillverkat egna möbler till återförsäljare runt om i världen.

I butiken i Domsten finns en blandning av det egna sortimentet och inredning från världens alla hörn.
Missa inte tavlorna av skånska konstnären Therese Garbov.

Bord i egen design.

Tavla av Therese Garbov.

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Kaxiga Barn

Susanna Nielsens butik för stora som små barn. Huvudinriktningen är kläder men här finns även leksaker, spel, baktillbehör, inredningsdetaljer till barnrummet och sådant som gör barnkalaset roligare. Letar du efter födelsedags- eller doppresenter hittar du det här.

Shopping

Sandelins C4 Shopping

Behöver man en finkostym, en snygg skjorta eller bara ett par nya byxor – så går man till Sandelins i Kristianstad. Så har det varit sedan butiken öppnade 1895.

Shopping

Tonjes Keramik

Tonje har egen keramikateljé och brännugn. Här finns brukskeramik som muggar, koppar och skålar i flera olika glasyrer och modeller men även skulpturer som exempelvis de små husen som ofta följer med kunderna hem.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.