Skräddarsydda kökslösningar
Kaptensgården
Hammarlunda 139, Harlösa
Tel 046-626 70
kaptensgarden.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Kaptensgården
Går du i köksrenoveringstankar? Då ska du åka till Harlösa och göra ett besök, här har man nämligen ritat platsbyggda kök i ett halvt sekel till såväl slott och gårdar som lägenheter och villor. Välj mellan klassiska lantkök eller moderna kök i sten och trä. Här finns också egentillverkade köksmöbler, köksfläktar och kommoder till badrummet.
Egendesignade stolar.
Modern köksmiljö.
Fler möten i mitten!
I Skånes mitt hittar man allt från ekologiska råvaror till färgstark inredning, platsbyggda kök och massor av blommor.
Färg från förr
Precis om namnet avslöjar säljs det färg från förr här, och med det menas linoljefärger till såväl fasader som fönster. Många kommer hit för kläderna, som är designade i gammal stil,
Stenhuset by AM Retro
Unika inredningsdetaljer i vacker miljö. Hos Ulrika Hall hittar vi en härlig mix av möbler och inredning från olika tidsepoker, som teakskåp från 50-talet och gustavianska stolar från 1810 men även lite loppisprylar.
Butik Älva
Blommiga klänningar och prickiga sjalar samsas med fina saker till barnen och ätbara gåvor som oljor, vinäger och godis.
Lillgårdens Bi och Trädgård
Gillar man honung ska man ta sig hit. Vårhonung, sommarhonung, hösthonung eller lindbloms honung som kommer från den egna biodlingen men också det finaste bivaxet och bivaxdukar.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.




