Fikaglädje på slätten
På stället, istället
Reslöv 638, Eslöv
Instagram: På stället, istället
av: KRISTINA OLSSON foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #3, 2025

På de vidsträckta åkrarna vid Marieholm har Annelie Bohm och Jens Pettersson skapat ett kafé där Annelie kan kombinera sin kärlek till mat och dryck med vackra omgivningar.
Vårsolen värmer över åkrarna och de två hästarna i hagen betar nöjt. Kaféet i slutet av den lilla grusvägen andas verkligen lantlig idyll. För här bakom laduportarna i Reslöv vid Marieholm har Annelie Bohm och sambon Jens Pettersson omvandlat en verkstad till en mysig kafélokal med vintagemöbler och blommor.
– I början var jag orolig för hur det skulle vara att ha människor så tätt inpå där jag bor, men det har gått bra, berättar Annelie som bjuder på kaffe och nybakade chokladcookies.
Ursprungligen jobbade hon i modebranschen, paret bodde i Malmö och det var många resor och långa dagar. Men så småningom började de längta efter mer tid och flyttade ut på landet vid Marieholm. Annelie, som alltid haft ett stort intresse för mat och dryck, valde att lämna modebranschen och började i stället jobba på kaféet Hillesdal vid Glumslövs backar. Där växte tanken fram om att driva ett eget kafé hemma på gården.
Den gamla verkstadslokalen i ladan tömdes, fick nytt golv och fönster och inreddes med vintagemöbler och detaljer från Miljögården där Jens jobbar. Ute i en foodtruck som står parkerad på gårdsplanen gör Annelie allt fika och alla tillbehör. Här kan gästerna välja mellan de matiga mackorna – som görs på bröd från bageri Hemligt i Ljungbyhed och fylls med läckra fyllningar, som till exempel högrev och kokt italiensk cottoskinka – eller ett mindre smörrebröd. Råvarorna är lokala och Annelie gör egen lemonad, syltar och saftar och bakar allt fika.
– Det blir gärna lite rustikt, för det gillar jag. Det kan bli brownie, hallongrottor och varför inte en sticky toffee pudding?
Förutom kaféet, som oftast håller öppet på helgerna, gör hon också catering till bröllop och fester. Hennes särskilda stil med att lägga upp buffén på vaxat papper och stora fat väckte uppmärksamhet på Instagram och redan nu är stora delar av sommaren uppbokad av olika cateringuppdrag. I kaféet har hon hittat ett system som fungerar i den trånga foodtrucken, och som hjälp har hon också sin brorsdotter Tilde. Annelie har många idéer om event framöver, kanske öppna för frukost, eller varför inte ha ytterligare musikkvällar eller vinprovningar?
Gästerna har i alla fall hittat till gården, och kaféet med det speciella namnet På stället, istället väcker alltid många frågor och genererar felstavningar. Men förklaringen till namnet är egentligen ganska enkel.
– Vi kom på namnet i bilen och det är lite: Vi struntar i Maldiverna, vi åker till På Stället istället, säger Annelie.
Annons:
Fler kaféer i Mittskåne
Thuleslund Möbler & Interiör
På 4 000 kvadratmeter visas inspirerande vardagsrums- och matrumsmiljöer i olika stilar. Här finns precis allt man behöver för att inreda ett komplett hem, från glas och porslin till lampor, sängar och textilier.
Bränneriets Gård
Gårdens skörd blir till gröna mackor, hembakta kakor och hantverksglass som kan avnjutas på den lummiga uteserveringen.
Skogslidens gårdsbutik
Mysigt kafé under eken med allt från belgiska våfflor till hembakta kakor. Nytt för i år är en egen glasseria med 50 olika sorters glass.
Fröknarnas café
Kakor i slottsmiljö med Hovdalatårtan som specialitet. Hovdala slott med restaurang intill.
⇐ Åter till hela Skånes kaféguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!