Inredning i spritfabriken
Slottstallet Möbler & Interiör
Fabriksgatan 2, Ödåkra
Tel 070-948 22 22
slottstallet.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023
Slottstallet Möbler & Interiör
På 350 kvadratmeter mixas gammalt med nytt. Här hittar vi gamla skåp, godis, glas och karaffer men också möbler, lampor, kuddar, glas, porslin, ljus och lyktor. I den gamla spritfabriken finns det flera andra butiker men också kafé och restaurang.
Svamplampan, en storsäljare just nu.
Malin Berglund visar sommarens mäktigaste inredningsdetalj.
Mer shopping i nordöstra Skåne
Viby Potatis
Nästan varje gång man handlar i gårdsbutiken får man se storkar på taken. Vilket gör upplevelsen extra rolig men givetvis åker vi hit för grönsakerna, viltköttet och charken.
Solhaga Garden
Nu är plantskolan fullproppad med träd, bärbuskar, häckväxter och perenner. I växthusen finns ett stort utbud av krukväxter, gröna växter och kaktusar för inomhusbruk. Ljung, alunrot, gräs och prydnadskål till utomhuskrukorna.
Sibbessons
I gårdsbutiken hittar man självklart jordgubbar, hallon och blåbär under säsong men också mathantverk i form av sylt och marmelad som kokas på gården.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.



