Inredning i spritfabriken

Slottstallet Möbler & Interiör

Fabriksgatan 2, Ödåkra
Tel 070-948 22 22
slottstallet.se

av: ULRIKA GRÖNLUND  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #4, 2023

Slottstallet Möbler & Interiör

På 350 kvadratmeter mixas gammalt med nytt. Här hittar vi gamla skåp, godis, glas och karaffer men också möbler, lampor, kuddar, glas, porslin, ljus och lyktor. I den gamla spritfabriken finns det flera andra butiker men också kafé och restaurang.

Svamplampan, en storsäljare just nu.

Malin Berglund visar sommarens mäktigaste inredningsdetalj.

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Viby Potatis

Nästan varje gång man handlar i gårdsbutiken får man se storkar på taken. Vilket gör upplevelsen extra rolig men givetvis åker vi hit för grönsakerna, viltköttet och charken.

Shopping

Villa Gimle Antik

Alster av Lisa Larson och svenskt glas är butikens specialiteter men för alla som tycker om gamla plåtburkar, kryddburkar, konserver, sockertoppar och andra livsmedelsförpackningar är detta ett riktigt bra ställe att fynda på.

Shopping

Möbelmagasinet

På över 1 000 kvadratmeter finns begagnade möbler, tavlor, porslin, glas och massor med annan kuriosa. Gillar du gå på skattjakt i loppisens värld kanske du hittar en!

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.