Handgjorda smycken
Boutique Lotta Jewellery
Boutique Lotta Jewellery
Hamngatan 3, Malmö
Tel 040-23 66 20
www.lottajewellery.com
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #1, 2025
Boutique Lotta Jewellery
Med inspiration från de djupa skogarna och naturen skapar guldsmed Lotta Djossou unika smycken i olika material som guld och brons med ädelstenar som safirer, diamanter, kalcedon och labradorit.
I några av kollektionerna finns ekollon, oliv, ormbunke, olika blad och blommor, mönster från jordstruktur, vågor och bark avbildade. Priserna är förvånansvärt rimliga.
Annons:
Mer shopping i sydöstra Skåne
Mandelmanns Trädgårdar
Mandelmanns utökar butiken med alla härliga råvaror och förädlade produkter från gården. Alla böcker finns i butiken liksom lammskinn och garn från gården. Även kafé. Sommartid.
Österlen choklad
I chokladfabriken i Skåne Tranås kan man se något så ovanligt som tillverkning av choklad. I butiken finns ett stort utbud av olika chokladprodukter som även säljs till restauranger, konditorer och kockar. Här kan man även fika och gå på chokladprovning.
Maria Liliegren Butik & Ateljé
Hos Maria Liliegren vissnar aldrig blommorna, här är det färg och form året runt. Mest känd är hon för sina dekorerade koppar som hon drejat i butiksateljén.
⇐ Åter till hela Skånes shoppingguide!
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.
Annons:



