Perfekta presenter
Gerdas Te & Kaffehandel
Fundationsvägen 17, Kristianstad
Tel: 0480-138 44
www.gerdaste.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Publicerat första gången i Magasinet Skåne #6, 2022
Gerdas Te & Kaffehandel
Välj mellan 200 olika teer och ett 50-tal kaffesorter, lägg sedan till några lyxiga praliner så har du den perfekta presenten.
Choklad, tekoppar och kannor, kryddor, saft, honung, marmelad och servetter finns också på de välfyllda hyllorna.
Det mest sålda teet är jordgubb och bubbel och bland kaffet smaken Irish Cream.
Konstverk i choklad.
Stort utbud av kaffebönor.
På tur i Vattenriket
Mäktiga storkar, snyggt skrot och tusentals tyger.
Nordöstra Skåne bjuder på natursköna vyer, rolig shopping och mysiga kaféer.
Skånska Vilt
I Sjunkaröd ligger en vildsvinsfarm med ett stort utbud av produkter från såväl vildsvin som hjort, vildand och fasan, men också nöt och lamm. Här finns också lammskinn, ett stort kryddsortiment och såser.
Äspets rökeri
Äspets rökeri har många storsäljare i fiskdisken. Högst upp på listan kommer dock den varmrökta laxen i flera olika smaker. Här finns även kallrökt lax, rökt ål, röding, räkor och makrill och Christiansøpigens välkända sillinläggningar.
Kullaro Form & Inredning
Formgivarna Kullaro arbetar för att skapa unika föremål när de förädlar diabasen, den kolsvarta stenen. De formger såväl möbler som skulpturer, bruksföremål, vaskar, bänkskivor och smycken. Även med större uppdrag som utsmyckningar av det offentliga rummet.
Form & Inredning
Trendigt för hemmet. I den tidigare Önska-butiken på C4 har Form & Inredning tagit över och kan fortsatt erbjuda samma breda sortiment till kök och hem.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.




