Perfekta presenter
Gerdas Te & Kaffehandel
Fundationsvägen 17, Kristianstad
Tel: 0480-138 44
www.gerdaste.se
av: ULRIKA GRÖNLUND foto: JESPER HEIMERSON
Publicerat första gången i Magasinet Skåne #6, 2022
Gerdas Te & Kaffehandel
Välj mellan 200 olika teer och ett 50-tal kaffesorter, lägg sedan till några lyxiga praliner så har du den perfekta presenten.
Choklad, tekoppar och kannor, kryddor, saft, honung, marmelad och servetter finns också på de välfyllda hyllorna.
Det mest sålda teet är jordgubb och bubbel och bland kaffet smaken Irish Cream.
Konstverk i choklad.
Stort utbud av kaffebönor.
På tur i Vattenriket
Mäktiga storkar, snyggt skrot och tusentals tyger.
Nordöstra Skåne bjuder på natursköna vyer, rolig shopping och mysiga kaféer.
Sibbessons
I gårdsbutiken hittar man självklart jordgubbar, hallon och blåbär under säsong men också mathantverk i form av sylt och marmelad som kokas på gården.
Viby Potatis
Nästan varje gång man handlar i gårdsbutiken får man se storkar på taken. Vilket gör upplevelsen extra rolig men givetvis åker vi hit för grönsakerna, viltköttet och charken.
Retro & Antikt
I april 2021 öppnades dörrarna i Rinkaby för retrosugna kunder. Här hittar vi saker från tidigt 1900-tal till 1980-tal men det mesta kommer från 50- och 60-talet. Möbler i skandinavisk design blandas med lampor, tavlor, glas, ljusstakar, porslin och skulpturer.
PP&Co
I Åhus hamn ligger PP&Co som erbjuder ett omsorgsfullt utvalt sortiment av kläder, skor, väskor och parfymer.
Bli prenumerant
Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!
Vårt nyhetsbrev
Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.




