Livets goda på udden

Vackra blommor och ting på udden

Smyge strandväg 10, Smygehamn
073-584 03 06
www.vackrablommorochtingpaudden.se

av: KRISTINA OLSSON  foto: JESPER HEIMERSON
Tidigare publicerat i Magasinet Skåne #3, 2024

Vackra blommor och ting på udden

Floristerna Evelyne Zsekits och Pernilla Johansson ville inte bara jobba med blommor, de ville kombinera allt livets goda.
I butiken intill stranden i Smygehuk kombineras snittblommor, buketter och växter i färgkoordinerade tableauer med ljusstakar, vaser och inredning.
Även ett stort utbud av damkläder från Cat & Co, Soulful fashion och Reunion, och numera också det danska barnklädesmärket Wheat.

Evelyne Zsekits binder buketter på beställning.

Annons:

Mer shopping i nordöstra Skåne

Shopping

Kuddar & Knoppar

Mitt ute på landet ligger en riktig pärla med ett fint sortiment. Fina klänningar, koftor och väskor, eller varför inte fixa till trappan med en ny kruka från Bergs Potter. Det är också en perfekt presentbutik som även har färska snittblommor och buketter.

Shopping

Gittes tygkälla

Gillar man att sy bör man ta sig till Rinkaby. Här finns nämligen Nordens största utbud av tyger. Förutom textil finns det symaskiner, knappar, band, tygmärken, sytråd och andra tillbehör som kan vara bra att ha vid symaskinen.

⇐ Åter till hela Skånes shopping­guide!

Bli prenumerant

Få tre nummer av Magasinet Skåne i brevlådan för bara 199 kr!

Vårt nyhetsbrev

Glöm inte att prenumerera på Magasinet Skånes digitala nyhetsbrev.

Annons:

style="display:block" data-ad-client="ca-pub-8625894638903784" data-ad-slot="9850970710" data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">